Premier League: Arsenal górą w derbach mimo osłabienia. Epizod Jakuba Kiwiora

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Leandro Trossard (numer 19)
PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Leandro Trossard (numer 19)

Arsenal na razie bez strat w sezonie 2023/2024. Wicemistrz Anglii wygrał w derbach Londynu z Crystal Palace 1:0, a złotego gola zdobył z rzutu karnego Martin Odegaard.

W pierwszej połowie, mimo kilku szans "Kanonierów", utrzymał się bezbramkowy remis. Po zmianie stron ekipa Mikela Artety była już skuteczniejsza, choć na prowadzenie wyszła z pomocą rywali.

Decydująca okazała się 54. minuta. Martin Odegaard trafił wtedy do siatki pewnym płaskim strzałem z rzutu karnego. Został on podyktowany za faul Sama Johnstone'a na Eddiem Nketiahu. Bramkarz "Orłów" reagował na szybkie rozegranie przez gości rzutu wolnego, chciał zatrzymać zawodnika Arsenalu, jednak spóźnił się z interwencją i popełnił faul.

"Kanonierzy" objęli prowadzenie, jednak nie mieli komfortu, bowiem od 67. minuty musieli sobie radzić w osłabieniu. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Takehiro Tomiyasu. To efekt taktycznego przewinienia na Jordanie Ayewie. Japończyk zawalił na całej linii, bowiem po raz pierwszy napomniany został za opóźnianie gry.

Mimo trudnych warunków, Arsenal wybronił skromne prowadzenie i odniósł drugie zwycięstwo w sezonie 2023/2024. Dzięki temu ma 6 pkt. i zajmuje 3. miejsce w tabeli Premier League.

Małą cegiełkę do poniedziałkowego sukcesu swojej drużyny dołożył Jakub Kiwior, który pojawił się na boisku w 90. minucie, zmieniając Odegaarda.

Crystal Palace - Arsenal FC 0:1 (0:0) 0:1 - Martin Odegaard (k.) 54'

Crystal Palace: Sam Johnstone - Joel Ward (83' Jesuran Rak-Sakyi), Joachim Andersen, Marc Guehi, Tyrick Mitchell, Jefferson Lerma, Cheick Doucoure, Jordan Ayew, Eberechi Eze, Jeffrey Schlupp (74' Naouirou Ahamada), Odsonne Edouard.

Arsenal FC: Aaron Ramsdale - Thomas Partey, Ben White, William Saliba, Takehiro Tomiyasu, Martin Odegaard (90' Jakub Kiwior), Declan Rice, Kai Havertz, Bukayo Saka (90' Ołeksandr Zinczenko), Eddie Nketiah (79' Jorginho), Gabriel Martinelli (70' Gabriel Magalhaes).

Żółte kartki: Jordan Ayew, Cheick Doucoure (Crystal Palace) oraz Takehiro Tomiyasu (Arsenal FC).

Czerwona kartka: Takehiro Tomiyasu /67' za drugą żółtą/ (Arsenal FC).

Sędzia: David Coote.