Ależ historia! Polki trzecią drużyną Europy! Zdecydowały rzuty karne

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / UEFA / Na zdjeciu: mecz Polska - Francja
Materiały prasowe / UEFA / Na zdjeciu: mecz Polska - Francja

Cóż to był za powrót! Reprezentacja Polski do lat 17 pokonała po serii rzutów karnych 4:2 Francję w meczu o trzecie miejsce mistrzostw Europy. W podstawowym czasie gry było 2:2. Jednocześnie Biało-Czerwone zakwalifikowały się na MŚ na Dominikanie.

Obie drużyny w półfinałach musiały uznać wyższość rywalek. Francuzki zostały zbite przez Hiszpanki aż 1:6. Polki zaś przegrały z reprezentacją Anglii 0:2. Jednak walka o brązowy medal Euro U-17 miała dodatkowy smaczek, bowiem drużyna, która zajmie trzecie miejsce, wywalczy prawo gry na tegorocznych mistrzostwach świata na Dominikanie.

– Gramy w gronie najlepszych zespołów Europy. A to, co się dzieje w Szwecji, to spełnienie marzeń. Zagraliśmy z Hiszpanią, z Anglią, teraz zagramy z kolejnym zespołem, który był kandydatem do tytułu mistrza Europy. Nie ma lepszej sposobności, żeby nabierać doświadczenia niż grając z tak klasowymi zespołami, w dodatku charakteryzującymi się różnym stylem. To wartość dodana w rozwoju naszych piłkarek. Z tego najbardziej się cieszę - zapowiadał w rozmowie z portalem "Łączy Nas Piłka trener reprezentacji Polski Marcin Kasprowicz.

W trakcie bardzo udanych eliminacji Polki często zdobywały bramki w pierwszym kwadransie spotkania. I nie inaczej było tym razem. Już w dziesiątej minucie gry piłkę we francuskim polu karnym otrzymała Oliwia Związek, minęła bramkarkę, Ambre Bouchard i posłała piłkę do pustej bramki.

Jednak po zaledwie kilkudziesięciu sekundach Les Bleues odpowiedziały. Dośrodkowanie Kentissii Bacoul-Juillard zamknęła Justine Rouquet i doprowadziła do remisu. Później to Francuzki zyskały przewagę i szukały sposobu na zaskoczenie Julii Woźniak na przykład strzałami z daleka. Ale w 40. minucie rywalki przeprowadziły bardzo podobną akcję jak w 11. minucie i - niestety dla Polek - z podobnym efektem. Wrzucała Bacoul-Juillard, a do bramki trafiła Rouquet.

Biało-Czerwone w drugiej połowie wyszły jednak ze zdecydowanym zamiarem zdobycia gola wyrównującego. W 47. minucie z kilku metrów źle w piłkę uderzyła Związek i spudłowała. Chwilę później mocne uderzenie Weroniki Araśniewicz obroniła Bouchard.

Zespół trenera Marcina Kasprowicza nie rezygnował i został za to wynagrodzony w 80. minucie. Pilka po zaskakującym uderzeniu z dystansu Oliwii Łapińskiej przelobowała bramkarkę reprezentacji Francji i wpadła do siatki. A remis w tym przypadku oznaczał, że od razu po zakończeniu drugiej połowy sędzia zarządziła konkurs rzutów karnych zamiast dogrywki.

W serii jedenastek najpierw swoje próby wykorzystały Łapińska i Witek, a w drugiej serii po francuskiej stronie Ouazar się pomyliła trafiając w poprzeczkę. Odpowiedziała na to Witkowska golem na 3:1, lecz po chwili po raz trzeci tego dnia Julię Woźniak pokonała Roquet. A potem zaczęły się emocje. Piłka po uderzeniu Kingi Wyrwas poleciała tuż obok słupka, ale po chwili Woźniak obroniła strzał Celii Chabod. A w piątek serii pewnie rzut karny wykorzystała Magda Piekarska i dała zwycięstwo Biało-Czerwonym.

To drugi w historii medal reprezentacji Polski na kobiecym Euro U-17. W 2013 roku nasza kadra sięgnęła po złoto. A trzecie miejsce na europejskim czempionacie w roku 2024 oznacza, że Polki uzyskały prawo gry na mistrzostwach świata, które jesienią odbędą się na Dominikanie.

Krzysztof Sędzicki, dziennikarz WP SportoweFakty

Polska U-17 - Francja U-17 2:2 (1:2), k. 4:2

1:0 - Oliwia Związek 10' 1:1 - Justine Rouquet 11' 1:2 - Justine Rouquet 40' 2:2 - Oliwia Łapińska 80'

Rzuty karne:  1:0 - Oliwia Łapińska 1:1 - Lina Gay 2:1 - Zuzanna Witek X - Ambre Ouazar (poprzeczka) 3:1 - Iga Witkowska 3:2 - Justine Roquet X - Kinga Wyrwas (pudło) X - Celia Chabod (Ostrowska obroniła) 4:2 - Magda Piekarska

Polska: Julia Wożniak - Małgorzata Rogus (72' Anna Krakowiak), Weronika Araśniewicz, Oliwia Łapińska, Iga Witkowska - Magda Piekarska, Zuzanna Witek, Maja Zielińska (84' Aleksandra Kuśmierczyk), Krystyna Flis - Oliwia Związek (72' Kinga Wyrwas), Julia Ostrowska

Francja: Ambre Bouchard - Maelle Richandelet (5' Celia Chabod), Medina Belaid, Valentine Sellenet, Juliane Denizot - Kenza Dufour - Lina Gay, Ambre Ouazar, Kentissia Bacoul-Juillard - Auryane Abdourahim, Justine Rouquet

Sędziowała: Martina Molinaro (Włochy).

Żółte kartki: Witkowska, Witek (Polska).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty