Mistrzostwa świata, które zdominowaliśmy. Czas na ich nową odsłonę, choć faworytami znów są... Polacy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak
zdjęcie autora artykułu

Żużlowe Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów, od tego sezonu pod szyldem SGP2, w piątek rozpoczną się w Pradze. Wystąpi aż pięciu Polaków, którzy należą do faworytów całego cyklu. Zresztą w tym czempionacie nasi juniorzy dominują od lat.

Sezon 2022 będzie pierwszym, w którym Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów wejdą w nową odsłonę, choć sam format (ponownie odbędą się trzy turnieje finałowe) i zasady punktacji nie uległy zmianie. SGP2 - bo tak brzmi od tego roku oficjalna nazwa mistrzostw, utożsamiana jest z tą seniorów, do których czołowi młodzieżowcy globu zostali teraz niejako "podłączeni".

Inauguracja tegorocznego czempionatu do lat 21 odbędzie się bowiem w piątek w Pradze, gdzie dzień później do jazdy w Grand Prix Czech przystąpią najlepsi zawodnicy na świecie. Druga runda odbędzie się w sierpniu w Cardiff (tam juniorzy pojadą po seniorów), a trzecia decydująca na koniec września w Toruniu (podobnie jak teraz dzień przed SGP). To nowość i efekt działań Discovery Sports Events, czyli promotora posiadającego od tego roku prawa do organizacji turniejów rangi mistrzostw świata w sporcie żużlowym.

Od czasu pierwszej edycji, która miała miejsce w 1977 roku, zdobyli aż 37 krążków: 15 złotych, 14 srebrnych i 8 brązowych. W samym XXI wieku pierwsze miejsce zajmowali aż 13 razy. Nikt nie może się równać z nimi pod tym względem. Reprezentanci Polski, bo o nich jest tutaj mowa, w tej rywalizacji stali się z biegiem lat prawdziwą potęgą, choć przecież do czasu pierwszego tytułu, który w 1996 roku zdobył Piotr Protasiewicz, przez długie lata tylko raz udało stanąć się naszemu rodakowi na podium. W 1989 drugi był Piotr Świst.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Smektała o swoich występach: "Szału nie ma"

W stolicy Czech do obrony mistrzostwa przystąpi - a jakżeby inaczej - nasz rodak. Przed rokiem najlepszy okazał się Jakub Miśkowiak, który po obecnym sezonie kończy wiek juniora. Ma więc szansę dołączenia do bardzo ścisłego grona zawodników mających dwa złote medale w IMŚJ. A tego dokonali tylko: Rosjanin Emil Sajfutdinow, Australijczyk Darcy Ward oraz Polak Maksym Drabik. Dwaj pierwsi czynili to raz po raz, więc 21-latek może być trzecim, który obroni koronę.

Podium IMŚJ 2021, od lewej: Mads Hansen (II m.), Jakub Miśkowiak (I m.), Wiktor Lampart (III m.)
Podium IMŚJ 2021, od lewej: Mads Hansen (II m.), Jakub Miśkowiak (I m.), Wiktor Lampart (III m.)

Wśród faworytów tegorocznej edycji znajduje się jednak więcej Biało-Czerwonych. Spośród czterech pozostałych trzech notuje w PGE Ekstralidze lepsze wyniki od Miśkowiaka. Ostatnimi czasy w świetnej formie znajduje się Mateusz ŚwidnickiWiktor Lampart po brązie chciałby wspiąć na szczyt, a przecież jest jeszcze Mateusz Cierniak. Wszystkich łączy fakt, że tworzą oni dwa najlepsze duety ligi, startując dla klubów z Częstochowy i Lublina.

Piątym z Polaków w obsadzie stałych uczestników SGP2 jest ten najmłodszy. Zaledwie 17-letni Wiktor Przyjemski to najlepszy młodzieżowiec eWinner 1. Ligi. Doświadczenie na scenie międzynarodowej ma on jeszcze nieduże, ale i jego nie można tutaj skreślać. Drzemie w nim duży talent i fakt, że raczej więcej par oczu będzie - przynajmniej z początku - skierowanych na jego starszych, wyżej wymienionych, kolegów.

Najgroźniejsi rywale naszych juniorów? Przede wszystkim Francis Gusts, a więc rewelacyjny Łotysz, który jest na ten moment zawodnikiem numer jeden w 2. Lidze Żużlowej. Inna warta szerszej uwagi postać to Jan Kvech, który szczególnie u siebie w Pradze powinien być groźny. Kandydatem na rewelację SGP2 może być z kolei Timi Salonen.

Na Stadionie Marketa z "dziką kartą" wystąpi... kobieta. Celina Liebmann ma już za sobą trochę ścigania z mężczyznami, więc uznano, że może ubarwić turniej rangi mistrzostw świata. Każdy punkt Niemki zdobyty na rywalu będzie jednak uznany za sporych rozmiarów niespodziankę.

Lista startowa SGP2 w Pradze:

1. Mateusz Świdnicki (Polska) #108 2. Celina Liebmann (Niemcy) #16 3. Benjamin Basso (Dania) #92 4. Casper Henriksson (Szwecja) #43 5. Mateusz Cierniak (Polska) #842 6. Francis Gusts (Łotwa) #2 7. Jakub Miśkowiak (Polska) #515 8. Wiktor Przyjemski (Polska) #505 9. Petr Chlupac (Czechy) #44 10. Jan Kvech (Czechy) #201 11. Wiktor Lampart (Polska) #47 12. Kevin Juhl Pedersen (Dania) #196 13. Gustav Grahn (Szwecja) #118 14. Timi Salonen (Finlandia) #281 15. Jonas Knudsen (Dania) #408 16. Daniel Klima (Czechy) #717

17. Matous Kamenik (Czechy) #17 18. Bruno Belan (Czechy) #18

Początek turnieju: godz. 19:00 Sędzia: Artur Kuśmierz (Polska)

Kalendarz Speedway Grand Prix 2:

L.p. Termin Państwo Lokalizacja Stadion
127 majaCzechyPragaStadion Marketa
214 sierpniaWielka BrytaniaCardiffPrincipality Stadium
330 wrześniaPolskaToruńMotoarena im. Mariana Rosego

CZYTAJ WIĘCEJ: UOKiK wymierzy karę polskiej lidze? Była prezes komentuje "Da Cassetta" odchodzi w niepamięć. Kolejny tor znika z żużlowej mapy Europy

Źródło artykułu:
Czy w 2022 roku cykl SGP2 wygra reprezentant Polski?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (8)
avatar
Tomek z Bamy
27.05.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
@CKM_: Ale tylko z nazwy mistrzostwa Europy. Startowal Amerykanin Ronnie Correy,10 miejsce,5 punktow(0,W,3,U,2).  
avatar
GW speedway
27.05.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
@CKM_: Zgadza się, taka wówczas była nazwa, ale mimo to jeździli w tych mistrzostwach również zawodnicy spoza Europy.  
avatar
CKM_
27.05.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W uzupełnieniu tego co koledzy niżej napisali dodam jeszcze, że Świst swoje wicemistrzostwo zdobył formalnie w juniorskich mistrzostwach Europy.  
avatar
GW speedway
27.05.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
@Hank Moodyyy: Silver Boy z Marwic - taki tytuł był w Gazecie Lubuskiej, długo ten wycinek z gazety wisiał u mnie na ścianie :)  
avatar
speed01
27.05.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Dominujemy bo żużel na świecie się kończy. Także radość, ale taka trochę przez łzy. Swoją drogą ciekawe ile razy będzie leżała Celina. Nic do niej nie mam, ale dawać komuś dziką kartę tylko dla Czytaj całość