Żużel na świecie. 10 tys. widzów na zawodach w Rosji! Reaktywacja ośrodka w Sarańsku

W dobie pandemii takie obrazki nie należą do częstych. Aż 10 tys. widzów obserwowało pierwsze od lat zawody w Sarańsku. Z kompletem punktów zwyciężył tam Wasilij Kosow, drugi był wicemistrz świata z 2006 roku Junir Baziejew.

Mateusz Kozanecki
Pełne trybuny w Sarańsku YouTube / Pełne trybuny w Sarańsku
Jeszcze w 2010 roku w Sarańsku odbywały się rundy Grand Prix w ice speedwayu. Później ta odmiana żużla na kilka lat zniknęła z tego rosyjskiego miasta. 28 lutego reaktywowano ten zasłużony ośrodek.

Na trybunach, według doniesień medialnych, pojawiło się aż 10 tys. widzów. To w czasach pandemii koronawirusa robi duże wrażenie. Warto dodać, że w Rosji kibice regularnie pojawiają się na trybunach.

Turniej w Sarańsku zakończył się zwycięstwem Wasilija Kosowa, który zdobył komplet punktów. Drugi był wicemistrz świata z 2006 roku Junir Baziejew, w przeszłości rekordzista sanockiego toru.

***

W miniony weekend rywalizowano także w klasycznej odmianie żużla. Na nowym torze w Bahia Blanca przeprowadzono zawody o Puchar Motos Villa Mitre. Drugie w historii zmagania na tym obiekcie zakończyły się wygraną Fernando Garcii. Zawodnik ten wywalczył komplet 21 punktów. Podium uzupełnili Cristian Zubillaga i Lucas Torresi. Z obsady wypadł natomiast w ostatniej chwili Facundo Albin z przyczyn osobistych.

***

Przy okazji zawodów sidecarów w Gillman przeprowadzono także mini turniej żużlowy. Najlepszy był w nim Stephen Graetz, choć zaliczył tylko jedno biegowe zwycięstwo. Drugą pozycję zajął Nowozelandczyk Jake Turner, a trzeci był Jake Mitchell. Co ciekawe, połowa stawki ukończyła zmagania... bez punktów.

(27.02) Mistrzostwa Południowej Australii w sidecarach - Gillman, Australia (za: speedway-forum.de):

***

W niedzielę przeprowadzono Mistrzostwa Tiumeni w ice speedwayu. Do rywalizacji przystąpiło dziewięciu zawodników. W każdym z 12 wyścigów pod taśmą ustawiało się trzech uczestników. Bezbłędny okazał się Michaił Kowalow, obok którego na podium stanęli Andriej Utusikow i Kiriłł Kozłow.