Michał Kwiatkowski 10. na drugim etapie wyścigu dookoła Kraju Basków. Michael Albasini wygrał

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky
Getty Images / / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky

Michał Kwiatkowski zajął dziesiąte miejsce na drugim etapie zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Vuelta al Pais Vasco 2017. Wygrał Michael Albasini. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował inny Michael - Matthews.

W drugim dniu 57. edycji wyścigu Dookoła Kraju Basków do pokonania było 173,4 kilometra na trasie Pampeluna (Irunea) - Eltziego, a także dwie górskie premie: jedna z nich miała drugą kategorię, a następna - trzecią. Kolejność czołowej trójki była identyczna na obu. Dwie czołowe pozycje zajęli uciekinierzy. Triumfował Hiszpan Luis Angel Mate (Cofidis). Drugą lokatę zajmował Urugwajczyk Fabricio Ferrari (Caja Rural). Z kolei na trzeciej pozycji plasował się Igor Anton Hernandez.

O jeden punkt za czwarte miejsce na pierwszej premii powiększył dorobek Yoann Bagot. Francuz zachował przodownictwo w klasyfikacji górskiej i w środę również pojedzie w czerwonej koszulce w białe grochy dla lidera tego rankingu. Anton nadal jest drugi, ale zmniejszył stratę - po dwóch dniach zmagań traci do Bagota jeden punkt.

Na trasie były też trzy lotne finisze. Dwa z nich wygrał Ferrari. Mate był drugi. Z peletonu najszybciej dwukrotnie finiszował jadący w niebieskiej koszulce lidera klasyfikacji obejmującej wyniki z lotnych premii - Lluis Mas. Ferrari został złapany przez peleton, gdy do końca pozostawało 17,9 km, a Mate - 16,3. Ostatnia lotna premia została umiejscowiona 6 km przed metą. W czołowej trójce znaleźli się: Carlos Verona, Julian Alaphilippe oraz Simon Yates.

Etap wygrał Szwajcar Michael Albasini. Drugie miejsce zajął Ariel Maximiliano Richeze, który drugi jest też w "generalce". Czwarty finiszował triumfator poniedziałkowego odcinka - Michael Matthews. Czołową dziesiątkę zamknął Michał Kwiatkowski. W klasyfikacji generalnej Polak z zespołu Sky awansował z dwudziestego miejsca na dziewiąte.

Na 53. pozycji został sklasyfikowany Michał Gołaś. Czas 4 godziny, 35 minut i 22 sekundy zaliczono 135 kolarzom.