Tour de Pologne 2017: Caleb Ewan najlepszy na finiszu 4. etapu w Zabrzu, Alan Banaszek dziewiąty

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/Andrzej Grygiel
PAP / PAP/Andrzej Grygiel

Caleb Ewan wygrał w Zabrzu czwarty etap 74. edycji wyścigu Tour de Pologne. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Peter Sagan.

Czwarty etap był najdłuższy w wyścigu Tour de Pologne 2017. Kolarze przejechali 238 kilometrów. Start nastąpił w Zawierciu. W ucieczce znalazło się sześciu zawodników: Paweł Bernas (Orlen CCC Reprezentacja Polski), Remi Cavagna (Quick-Step), Nicolas Dougall (Dimension Data), Bert-Jan Lindeman (LottoNL Jumbo), Toms Skujins (Cannondale) oraz Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

Na dwóch lotnych finiszach triumfował Lindeman. Holender na ostatniej lotnej premii był drugi i z dorobkiem dziesięciu punktów objął przodownictwo w klasyfikacji aktywnych.

Z kolei Tratnik wygrał trzeci lotny finisz i dwie premie specjalne. Natomiast zwycięzcą jedynej na czwartym etapie górskiej premii (czwartej kategorii) został Skujins. W Zabrzu do pokonania były między innymi trzy okrążenia mające po 6200 metrów. Ostatnim złapanym przez peleton uciekinierem okazał się Cavagna. Francuza wchłonięto, kiedy do mety pozostawało 5 kilometrów.

Na finiszu w Zabrzu najlepiej spisał się Caleb Ewan. Dla Australijczyka z zespołu Orica-Scott to pierwsze zwycięstwo w Tour de Pologne. W 2015 roku był drugi w Warszawie. W następnym sezonie minął metę w stolicy Polski jako trzeci. Na trzecim stopniu podium stanął też wtedy w Katowicach. Natomiast TdP 2017 rozpoczął od drugiego miejsca w Krakowie.

Na drugiej pozycji w Zabrzu uplasował się Danny Van Poppel. Trzeci był Peter Sagan. Dziewiątą lokatę zajął najlepszy z Polaków, 19-letni Alan Banaszek. Sagan pozostał liderem klasyfikacji generalnej. Trzeci jest w niej nadal Rafał Majka.