Michał Kwiatkowski 3. na najdłuższym etapie 58. wyścigu dookoła Kraju Basków!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky
Getty Images / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky

Jay McCarthy wygrał trzeci etap wyścigu dookoła Kraju Basków. Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Julian Alaphilippe.

Trzeci etap był najdłuższym w 58. edycji wyścigu dookoła Kraju Basków. Kolarze przejechali 184 kilometry i 800 metrów. Wszystkie trzy górskie premie (dwie drugiej kategorii oraz jedną trzeciej kat.) wygrał Thomas de Gendt. Dzięki temu 31-letni zawodnik objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Dwukrotnie drugi, a raz czwarty na tych premiach był Christopher Juul Jensen. Belg z drużyny Lotto Soudal oraz Duńczyk z Mitchelton-Scott najdłużej utrzymywali się na czele z grona ośmiu uciekinierów, którzy oderwali się od grupy zasadniczej w początkowej części etapu.

26 kilometrów przed metą od peletonu odjechali: Michał Kwiatkowski, David de la Cruz, a także Omar Fraile. Hiszpana z Astany szybko doścignięto, natomiast kolarze teamu Sky dołączyli do nadal będących na czele dwóch zawodników, którzy punktowali na wszystkich środowych górskich premiach.

Jako pierwszy z tej czwórki został złapany de Gendt. 11 km przed końcem do peletonu wrócił Kwiatkowski, który pracował na rzecz kolegi z zespołu. De la Cruz oraz Jensen zostali minięci, gdy do zakończenia rywalizacji pozostawały trzy kilometry.

Na finiszu najlepszy okazał się Australijczyk Jay McCarthy (Bora-Hansgrohe). Jako drugi minął metę Aleksandr Riabuszenko. Kwiatkowski mimo zmęczenia ucieczką zdołał zająć trzecie miejsce. Szósty finiszował zwycięzca dwóch poprzednich etapów Julian Alaphilippe. Francuz pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

Czas 4:49:39 uzyskało 92 czołowych kolarzy. W czwartek zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas o długości 19,4 kilometra.