Mistrz olimpijski na 400 m zawieszony za doping

Mistrz olimpijski w biegu na 400 metrów Amerykanin LeShawn Merritt został tymczasowo zawieszony, po tym jak w jego organizmie wykryto niedozwolony środek. Lekkoatleta zażywał lek na potencję, który zawierał zakazane przez WADA składniki.

Polska Agencja Prasowa

- LeShawn Merritt zaakceptował zawieszenie wynikające z pozytywnego rezultatu testu. Wykryto u niego środek, który znalazł się w legalnym leku na potencję - wyjaśnił adwokat biegacza Howard Jacobs.

Merritt przeszedł trzy kontrole przeprowadzone między październikiem 2009 a styczniem. Tabletki na potencję zawierały niedozwolony DHEA. Jak wyjaśnił pracownik WADA (Światowa Agencja Antydopingowa), nie jest to jednak "bardzo skuteczny środek dopingujący".

Sam zawodnik wyraził skruchę. - Mam nadzieję, że rodzina, przyjaciele i sponsorzy wybaczą mi to głupstwo, ten wynikający z niedojrzałości i egoizmu błąd - powiedział. Zapewnił jednocześnie, że zastosowanie tego produktu nie miało nic wspólnego ze sportem. Do czasu wyjaśnienia sprawy Merritt nie będzie startował. Grozi mu zawieszenie na dwa lata.

23-letni Merritt zdobył w Pekinie (2008) dwa złote medale - na 400 m i w biegu na 4x400 m. Rok wcześniej wywalczył srebrny medal indywidualnie i złoty w sztafecie w mistrzostwach świata w Osace. Natomiast w 2009 roku w Berlinie dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.