Nie żyje Leighton James. Strzelił gola Polakom

Smutne wieści w piątek nadeszły z Walii. W wieku 71 lat zmarł Leigton James. Lewy pomocnik strzelił gola reprezentacji Polski w 1973 roku.

Michał Mielnik
Leighton James Getty Images / Evening Standard/Hulton Archive / Na zdjęciu: Leighton James.
Wiadomość o śmierci walijskiego piłkarza przekazał portal bbc.com. Leighton James rozpoczął karierę piłkarską w w 1970 roku. Jego pierwszym klubem było Burnley. Po pięciu latach przeszedł do Derby County za rekordową wtedy kwotę 300 tysięcy funtów.

W trakcie swojej kariery występował jeszcze w barwach m.in. QPR, Swansea City czy Bury. Był lewym pomocnikiem. Przez 19 lat wystąpił w 346 meczach. W nich zdobył 68 bramek i 4 asysty. Najwięcej spotkań rozegrał w FC Burnley.

W reprezentacji Walii zadebiutował 27 października 1971 roku. W kadrze narodowej rozegrał 60 spotkań, w których strzelił 12 goli. Jednym z nich była bramka w eliminacjach do mistrzostw świata 1974 przeciwko reprezentacji Polski.

28 marca 1973 roku na stadionie w Cardiff Walia podejmowała Polskę. Na trybunach zasiadło blisko 20 tysięcy ludzi. Gospodarze wygrali to spotkania 2:0. Pierwszą bramkę w 46. minucie zdobył właśnie Leighton James. Czterdzieści minut później wynik ustalił Trevor Hockey.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej James zajął się zarządzaniem wieloma poza ligowymi klubami w Anglii i Walii, z których najbardziej znanym był Accrington Stanley w latach 1997-1998.

W związku ze śmiercią Jamesa zawodnicy Swansea będą nosić czarne opaski na ramieniu podczas meczu z Huddersfield w sobotę 20 kwietnia. Podobnie postąpią ich zawodnicy do lat 21, którzy tego samego dnia zmierzą się z Bristol City.