Tokio 2020. Słodko-gorzki dzień Polek, ale prowadzenie utrzymane. Kolejna dwie nasze osady z wygraną

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Polski Związek Żeglarski / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zapisały na swoim koncie w piątek słaby i kapitalny rejs. Z kolei Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wygrali wyścig w klasie 49er. Tego samego wyczynu w klasie dokonały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Po dwóch dniach rywalizacji Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar prowadziły w klasie 470. Piątek nie rozpoczął się dla nich najlepiej, bowiem w piątym wyścigu zajęły dopiero 13. miejsce. Nie podłamało to jednak naszych reprezentantek, które wygrały szóste zawody i utrzymały prowadzenie.

Przypomnijmy, że w klasie 470 zostanie rozegranych 10 wyścigów, po których zostaną wyłonione osady, które wystąpią w wyścigu medalowym. Ten jest podwójnie punktowany. Najgorszy wynik z rundy zasadniczej jest jednak odliczany i w przypadku Biało-Czerwonych jest to na ten moment ten, w którym zajęły 13. miejsce. Polki mają jednak teraz mniejszy margines błędu.

5.Szwajcaria (Fahrni, Siegenthaler)29

Również do udanych dzień zaliczą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Polacy w siódmym wyścigu w klasie 49er zajęli 7. miejsce, a ósmy sensacyjnie wygrali. W czwartym zajęli jednak 14. pozycję i po 9 z 12 wyścigów okupują dziewiątą lokatę. Na czele są Brytyjczycy przed Nowozelandczykami i Hiszpanami.

Zakończyła się rywalizacja w fazie zasadniczej w klasie Laser Radial pań. Znamy już zawodniczki, które wystąpią wyścigu medalowym. Zabraknie wśród nich Magdaleny Kwaśnej, która w piątek była odpowiednio 13., 25. i 31., a w klasyfikacji generalnej zajęła 17. lokatę. Przed wyścigiem medalowym prowadzi Dunka Anne-Marie Rindom, druga jest Holenderka Marit Bouwmeester, a trzecia Szwedka Josefin Olsson.

Umiarkowanie udany dzień mają za sobą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. W pierwszych dwóch wyścigach były 18. i 16., co skutkowało spadkiem w klasyfikacji generalnej. W dziewiątym odniosły jednak niespodziewane zwycięstwo. Polki zajmują aktualnie 12. miejsce. Prowadzą Holenderki przez Hiszpankami i Brazylijkami.

Z kolei w klasie 470 panów nie mamy naszych reprezentantów. Po 6 z 10 wyścigów wygrywają Australijczycy, drugie miejsce zajmują Brytyjczycy, a trzecie Nowozelandczycy. U panów w klasie Laser zakończyła się runda zasadnicza i poznaliśmy uczestników wyścigu medalowego. Prowadzi Australijczyk Matt Wearn, który ma niemal pewne złoto. Drugi jest Norweg Hermann Tomasgaard, a trzeci Chorwat Tonci Stipanović.

Czytaj więcej: Tokio 2020. "Myślałem, że urwę rękę". Polak walczył mimo bólu Tokio 2020. Jakub Majerski szczęśliwy po awansie do finału. "Teraz nie mam nic do stracenia"