W Polsce nie mogła wyrobić paszportu dla córki. "Powiedziała, że nie ma takiej rubryki"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / instagram.com/jolaogar/ / Na zdjęciu: Jolanta Ogar
Instagram / instagram.com/jolaogar/ / Na zdjęciu: Jolanta Ogar
zdjęcie autora artykułu

- Nasz kraj dalej nie dojrzał - ubolewa w wywiadzie z TVN24 Jolanta Ogar-Hill. Wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie ma żonę i córkę, a w Polsce wciąż jest traktowana jak bezdzietna panna.

W tym artykule dowiesz się o:

[tag=29691]

Jolanta Ogar-Hill[/tag] nigdy nie kryła się ze swoją orientacją seksualną. Wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie w klasie 470 jest zadeklarowaną lesbijką i ma żonę, z którą wychowuje 2,5-letnią córeczkę Hunter Nadzieję.

Była mistrzyni świata i Europy bardzo często ubolewała nad tym, że osoby homoseksualne w Polsce muszą mierzyć się z nienawiścią, nietolerancją i nierównym traktowaniem. Zresztą - ją samą spotkała całkiem niedawno bardzo nieprzyjemna sytuacja, o czym opowiedziała w obszernym wywiadzie z TVN24.

Chodzi konkretnie o problem z wyrobieniem paszportu dla jej córki, z czym boryka się już przeszło dwa lata. Jak przekazała trzykrotna olimpijka, dokument nie będzie jej pociesze potrzebny wyłącznie do podróżowania. Tutaj chodzi o coś zupełnie innego.

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz usłyszał przykre słowa od dawnych kolegów. "Strasznie mnie to zabolało"

- Jestem Polką, chciałabym, żeby moja córka też czuła się Polką. Przekazuję jej polskie tradycje. (...) Chciałabym, żeby kiedyś, gdyby tylko to sobie wymyśliła, mogłaby bez przeszkód studiować w Polsce. Może pójdzie w moje ślady, zostanie sportowcem, dlaczego nie miałaby wybrać, jaki kraj chce reprezentować? - mówiła Ogar-Hill.

Srebrna medalistka IO w Tokio chciała wyrobić swojej córce paszport, ale za każdym razem z urzędów była odprawiana "z kwitkiem". - To bardzo przykre, dziwne uczucie. Za pierwszym razem poszłam do urzędu w rodzinnych stronach, w Małopolsce, w gminie Dębno. To mała mieścina, wszystkie panie mnie znały, ja też wszystkie kojarzyłam. Byłam przekonana, że będzie miło, że wypełnię wniosek i tyle. Podeszłam do urzędniczki i zobaczyłam w jej oczach strach - opowiadała.

- Widziałam, że chciałaby mi pomóc, ale na twarzy miała przerażenie, podejrzewam, że dlatego, iż bała się o pracę, że jednym podpisem pod moim wnioskiem może spowodować jej utratę. (...) Powiedziała, że nie ma takiej rubryki, że formularz nie przewiduje miejsca na wpisanie "druga matka", że u nas są tylko takie, które przewidują wpisanie imion i nazwisk ojca oraz matki. Na tym się skończyło, względy papierkowe, nie ma rubryki. Pomyślałam: gdzie my żyjemy? Czuję się matką, stuprocentową matką, a ktoś mi mówi, że nie ma takiej rubryki? - żaliła się.

Jolanta Ogar-Hill podczas wywiadu z TVN24 musiała zmierzyć się także z pytaniem, dotyczącym Andrzeja Dudy. Gdyby dostała możliwość spotkania się z prezydentem w cztery oczy i pół godziny na rozmowę - o co by go zapytała?

Odpowiedź poprzedziła długa cisza. - Zapytałabym, czy prezydent ma świadomość, że jego niektóre wypowiedzi potrafią ludzi ranić, bardzo ranić - zakończyła trzykrotna olimpijka.

Czytaj także: Medalistka olimpijska nie ma wątpliwości ws. strojów dla Polaków na IO Jako pierwszy piłkarz wyznał, że jest gejem. Płaci za to wysoką cenę

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (9)
avatar
ToJaniegram
7.05.2024
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Ręce opadają. Ma "jakąś córkę", nie jest biologiczną mamą, ani adopcyjną a rzuca się, że nie dostała paszportu dla "córki". Takie są wymogi w Polsce. I dobrze, ze nie ma moż Czytaj całość
avatar
h.a.r.n.a.ś
2.05.2024
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
W polskiej tradycji i w polskim prawie z konstytucją na czele nawet za Tuska i Holowni dziecko ma ojca płci męskiej i matkę płci żeńskiej koniec kropka. Urzędnik nie może podjąć innej decyzji p Czytaj całość
avatar
Senior 60
28.04.2024
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Gdzie ona w Polskich tradycjach widziała takie cyrki.  
avatar
Cheers
28.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
7
Odpowiedz
Polska to wciąż zacofany kraj w wielu aspektach. Niereformowalni ludzie próbują utrudniać innym życie zasłaniając się archaicznym prawem i źle pojmowaną tradycją.  
avatar
rocznik 50
28.04.2024
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Szanowna Pani do kogo pretensje za własne wybory .