Żużel. Trwa dominacja Duńczyków. Michelsen pierwszym takim w historii

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen
WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen

Cykl TAURON SEC dobiegł końca. Skończył się taką samą trójką medalistów jak przed rokiem, choć w innej konfiguracji. Już po raz trzeci na szczycie europejskich mistrzostw znalazł się Mikkel Michelsen, który stał się jedynym takim zawodnikiem.

Główne momenty tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy miały miejsce w ich pierwszej części zmagań. W Częstochowie zabrakło na starcie znajdującego się w bardzo wysokiej dyspozycji Janusza Kołodzieja, a w Guestrow zawody poszło mocno nie po myśli Leona Madsena. Kłopoty rywali wykorzystywał wzorowo Mikkel Michelsen, który jeździł najrówniej przez cały czas trwania cyklu organizowanego przez firmę One Sport.

29-letni reprezentant Danii każdą rundę kończył w czwórce, a pierwsze trzy na drugich pozycjach. Nie wygrał ani jednej imprezy, a na koniec i tak to on cieszy się ze złotego krążka. W erze TAURON SEC to drugi przypadek, by mistrz nie miał na koncie w danym sezonie ani jednego zwycięstwa w pojedynczym turnieju. Poprzednio, w 2017 roku, dokonał takiej sztuki Łotysz Andrzej Lebiediew.

Michelsen stał się najbardziej utytułowanym żużlowcem w historii IME, bo pierwszym potrójnym czempionem. Poprzednio zawodnik z kraju Hamleta wygrywał w latach 2019 i 2021.

Natomiast Madsen zdobył srebro, co powiększa jego i tak już bogatą kolekcję medalową w IME. 35-latek ma w dorobku już sześć krążków, które zdobywa seryjnie od sezonu 2018. W tym roku został zdetronizowany i na koniec musiał ustąpić palmy pierwszeństwa młodszemu rodakowi.

Podskoczył w klasyfikacji medalowej wszech czasów Kołodziej. Od 2013 jako jedyny Polak zdobył dwa medale w mistrzostwach Starego Kontynentu. Z Biało-Czerwonych smak podium poznali jeszcze tylko Jarosław HampelPatryk Dudek i Krzysztof Kasprzak.

Trwa więc dominacja Danii w TAURON SEC. Przez ostatnią dekadę zdobyła ona aż sześć złotych krążków, a wszystkich aż piętnaście. Druga pod tym względem Rosja ma łącznie sześć.