To był sezon bogaty w medale dla Polaków. Nasi reprezentanci zdobyli 11 tytułów MŚ i ME!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
zdjęcie autora artykułu

W niedzielne popołudnie na obiekcie im. Mariana Spychały w Opolu rozdano ostatnie w tym roku medale. WP SportoweFakty sprawdziły, jak radzili sobie reprezentanci Polski we wszystkich turniejach mistrzostw Europy i świata.

W tym artykule dowiesz się o:

Miniony weekend był ostatnim, w którym rozdawano medale mistrzostw świata i Europy. W sobotni wieczór na Motoarenie im. Mariana Rosego emocjonowaliśmy się pojedynkiem Bartosza Zmarzlika i Fredrika Lindgrena o złoto Speedway Grand Prix, które po raz czwarty w karierze zawisło na szyi reprezentanta Polski.

Nazajutrz w Opolu rozgrywano mistrzostwa Europy Par. Była to kolejna w tym roku impreza, która padła łupem podopiecznych Rafała Dobruckiego, choć w stolicy polskiej piosenki menadżerem reprezentacji naszego kraju był Dariusz Cieślak.

Jak Biało-Czerwoni radzili sobie przez cały sezon w turniejach mistrzostw świata i Europy?

Polska najlepsza na świecie

W tym sezonie rozdano dziesięć kompletów medali mistrzostw świata. Nie we wszystkich udawało się coś zdobyć, ale to z prostego powodu, że też nie w każdym wydarzeniu mieliśmy swoich reprezentantów. Takie przypadki zdarzyły się w rozgrywkach na długim torze oraz w ice speedwayu. Jednak w tych imprezach, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród fanów, to właśnie zawodnicy ścigający się z orzełkiem na piersi stawali na najwyższym stopniu podium.

ZOBACZ WIDEO: Czy kluby płacą zawodnikom? Krzysztof Cegielski zabrał głos

Grand Prix padło łupem Bartosza Zmarzlika, który do samego końca musiał uważać na Fredrika Lindgrena. O losach złotego medalu zdecydował ostatni wyścig, w którym Polak wytrzymał wojnę nerwów. Tak samo jak uczynił to kilka tygodni wcześniej Maciej Janowski w decydującym o triumfie wyścigu w Drużynowym Pucharze Świata, który wrócił po sześcioletniej przerwie.

Mazurka Dąbrowskiego słuchaliśmy również w młodzieżowych rozgrywkach. Tu mieliśmy ogrom powodów do radości, bo indywidualna rywalizacja do 21. roku życia padła łupem trzech Polaków, a najlepszy po raz drugi w karierze był Mateusz Cierniak. Tarnowianin miał swój udział także w zwycięstwie w Speedway of Nations 2, gdzie wystartowali również Bartłomiej Kowalski i Wiktor Przyjemski.

Naszym reprezentantom nie udało się wywalczyć najcenniejszej zdobyczy wśród najmłodszych. We wszystkich trzech klasach - 250cc, 190cc i 125cc ujrzeliśmy na podium tylko jednego Polaka i był nim Maksymilian Pawełczak.

Zawody Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
Grand PrixBartosz Zmarzlik (Polska)Fredrik Lindgren (Szwecja)Martin Vaculik (Słowacja)
SGP2 (IMŚJ)Mateusz CierniakDamian RatajczakBartłomiej Kowalski
SGP3 (250cc)Rasmus Karlsson (Szwecja)Maksymilian PawełczakMikkel Andersen (Dania)
SGP4 (190cc)Elias Jamil (Dania)Cooper Antone (Australia)Niklas Bager (Dania)
Youth Gold Trophy (IMŚ 125cc)Noah Urda (Niemcy)Thies Schwer (Niemcy)Makar Lewiszyn (Ukraina)
Drużynowy Puchar ŚwiataPolskaWielka BrytaniaDania
Speedway of Nations U21 (DMŚJ)PolskaDaniaŁotwa
FIM Long Track World ChampionshipMartin Smolinski (Niemcy)Chris Harris (Wielka Brytania)Kenneth Hansen (Dania)
FIM Long Track of Nations (długi tor)HolandiaNiemcyWielka Brytania
FIM Ice Speedway World ChampionshipMartin Haarahiltunen (Szwecja)Franz Zorn (Austria)Harald Simon (Austria)

Polsko-duńska batalia w Europie

W 2013 roku mistrzostwa Europy zyskały swojego promotora, którym została toruńska firma One Sport. Od tamtej pory mieliśmy siedmiu zwycięzców tego cyklu i choć Polacy walczyli ambitnie, to żadnemu z nich nie udało się nigdy być numerem jeden! Najbliżej tego był Janusz Kołodziej (2022), który w tym sezonie musiał przełknąć podwójną gorycz porażki, bo lepszy był nie tylko Leon Madsen (tym razem srebro), ale również i Mikkel Michelsen.

I to była jedyna mistrzowska impreza na motocyklach o pojemności 500cc, w której nie słuchaliśmy hymnu narodowego po ceremonii medalowej. Polak wygrywał czempionat Europy do 19. roku życia, co uczynił Wiktor Przyjemski oraz wszystkie zawody drużynowe i parowe. Co ciekawe, w rywalizacji zespołowej w każdym z czterech finałów srebrne krążki zawisły na szyjach Duńczyków.

Wśród złotych medalistów mistrzostw Europy możemy znaleźć również m.in. Austriaka oraz Holendra, ale żadnemu z nich nie udało się tego dokonać na torze klasycznym. To efekt popularności wyścigów na lodzie oraz torach trawiastych w krajach, gdzie na co dzień nie można mówić o bogatych tradycjach żużlowych. Choć nie brakuje tam nazwisk, które znamy i kojarzymy, jak chociażby Chris Harris.

Zawody Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
TAURON SECMikkel Michelsen (Dania)Leon Madsen (Dania)Janusz Kołodziej (Polska)
IMEJWiktor PrzyjemskiDamian RatajczakMathias Pollestad (Norwegia)
DMEPolskaDaniaWielka Brytania
DME U23PolskaDaniaSzwecja
MEPPolskaDaniaFinlandia
MEP U19PolskaDaniaSzwecja
IME 250ccMikkel Andersen (Dania)Kacper ManiaEmil Maroszek
MEP 250ccPolskaDaniaSzwecja
IME 125ccMieszko MudłoKrzysztof HarendarczykJakub Plutowski
IME 85ccJacob Boelcho (Dania)Philip Ekfeldt (Dania)Villads Pedersen (Dania)
IME w ice speedwayuFranz Zorn (Austria)Luca Bauer (Włochy)Jimmy Olsen (Szwecja)
IME w GrasstrackuRomano Hummel (Holandia)Chris Harris (Wielka Brytania)Andrew Appleton (Wielka Brytania)

Czytaj także: Przewiduje historyczny wynik Zmarzlika Został mistrzem świata i główną twarzą Orlenu. Początkowo słyszał, że jest "za mały"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty