Greg Hancock zwyciężył w Grand Prix Chorwacji, Polacy odpadli w półfinałach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Na zdjęciu: legendy cyklu Grand Prix - Gollob i Hancock
Na zdjęciu: legendy cyklu Grand Prix - Gollob i Hancock

Zwycięstwem Grega Hancocka zakończyły się zawody o Grand Prix Chorwacji rozegrane w Gorican. Amerykanin w finale pokonał Chrisa Harrisa, Jasona Crumpa i Fredrika Lindgrena. Najlepszy z Polaków był Tomasz Gollob, który zajął piątą pozycję. Na szóstym miejscu sklasyfikowany został Jarosław Hampel, a 8. lokatę zajął Rune Holta.

Fazę zasadniczą słabo rozpoczęli liderzy klasyfikacji generalnej Grand Prix. Tomasz Gollob i Jarosław Hampel, którzy w początkowej fazie zawodów startowali ze słabszych zewnętrznych pól. Hampel w dwóch pierwszych biegach przyjeżdżał na ostatnich miejscach. Gollob wywalczył jeden punkt pokonując Tai'a Woffindena. Następne biegi były zdecydowanie lepsze w wykonaniu obu Polaków, którzy ostatecznie uzyskali awans do półfinałów. Nierówną formę w fazie zasadniczej prezentował Rune Holta. Polak dwa wyścigi zakończył na pierwszej pozycji i trzykrotnie do mety dojechał jako ostatni. Jednak 6 wywalczonych punktów wystarczyło mu do udziału w półfinale.

Bohaterami fazy zasadniczej byli Chris Harris, który wywalczył 14 punktów oraz Jason Crump i Greg Hancock. Ten pierwszy imponował szybkością i nawet po słabszym starcie potrafił przedrzeć się na pierwsze miejsce. Do groźnej sytuacji z udziałem Crumpa i Andreasa Jonssona doszło w biegu trzynastym. Szwed uderzył w motocykl Australijczyka. Crump mimo, iż został wytrącony z jazdy, utrzymał się na motocyklu. Sędzia zawodów podjął jednak decyzję o przerwaniu wyścigu i wykluczeniu z powtórki Jonssona.

Na półfinałach zakończyli zawody wszyscy reprezentanci Polski. W pierwszym półfinale o awans do ostatnich metrów walczył Jarosław Hampel. Szybszy od niego o pół koła był Fredrik Lindgren. W drugim półfinale Polakom nie dali szans Greg Hancock i Jason Crump.

W finale najlepszy okazał się Greg Hancock, dla którego było to jedenaste zwycięstwo w karierze w cyklu Grand Prix. Amerykanin przez cały bieg musiał odpierać ataki Chrisa Harrisa.

Wyniki

1. Greg Hancock (USA) - 22 (2,3,2,3,3,3,6)

2. Chris Harris (Wielka Brytania) - 21 (3,2,3,3,3,3,4)

3. Jason Crump (Australia) - 17 (3,3,2,2,3,2,2)

4. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 11 (3,3,2,1,0,2,0)

5. Tomasz Gollob (Polska) - 10 (1,0,3,2,3,1)

6. Jarosław Hampel (Polska) - 8 (0,0,3,3,1,1)

7. Chris Holder (Australia) - 7 (2,1,1,3,t,0)

8. Rune Holta (Polska) - 6 (3,0,3,0,0,u)

9. Kenneth Bjerre (Dania) - 6 (0,3,0,1,2)

10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 6 (0,2,0,2,2)

11. Davey Watt (Australia) - 6 (1,1,2,0,2)

12. Andreas Jonsson (Szwecja) - 6 (2,1,1,w,2)

13. Magnus Zetterstroem (Szwecja) - 6 (1,2,1,1,1)

14. Jurica Pavlic (Chorwacja) - 5 (0,2,1,1,1)

15. Nicki Pedersen (Dania) - 4 (1,0,0,2,1)

16. Hans Andersen (Dania) - 3 (2,1,0,0,0)