Życiowy wynik Polaka. Skandynawska dominacja w sprincie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Bury
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Bury

Na dobrym, 15. miejscu, Kamil Bury ukończył rywalizację w sprincie. Polak może czuć niedosyt, bowiem niewiele zabrakło mu do awansu do półfinału. Rywalizację na dystansie 1,4 km zdominowali zawodnicy ze Skandynawii.

Trójka Polaków pomyślnie przebrnęła przez eliminacje sprintu stylem klasycznym. Pecha miał Maciej Staręga, który złamał kijek i zajął ostatecznie dopiero 49. miejsce. Ta sytuacja pozbawiła go prawdopodobnie lokaty w czołowej trzydziestce.

Przypomnijmy, że 30 zawodników podzielonych zostało na pięć ćwierćfinałów. Awans uzyskiwała czołowa dwójka i dwóch biegaczy z najlepszymi czasami. Podobnie wyglądała sprawa kwalifikacji do finału.

Już na etapie ćwierćfinałów ze zmaganiami pożegnały się zarówno Weronika Kaleta, jak i Izabela Marcisz. Ich obecność w "30" można jednak uznać za dobry wynik.

Bezkonkurencyjne były Szwedki, które zajęły cztery pierwsze pozycje. Zwyciężyła Jonna Sundling, przed Emmą Ribom i Mają Dahlqvist. W eliminacjach te zawodniczki były odpowiednio 1., 2. i 5.

Życiowy wynik osiągnął Kamil Bury. Polak znakomicie zaatakował na podbiegu, to jednak nie wystarczyło do awansu. Do Lucasa Chanavat stracił zaledwie 0,5 s, natomiast do Paala Golberga 0,4 s. Ostatecznie został sklasyfikowany na 15. pozycji.

Wzorem Jonny Sundling tytuł mistrzowski obronił Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg pokazał swoją dominację i zdecydowanie zwyciężył. Za jego plecami do mety dojechał jego rodak Paal Golberg, który minimalnie wyprzedził Julesa Chappaza.