Żużel. Prezes Włókniarza wypowiedział się na temat zmian ekwiwalentu. Padła gigantyczna kwota

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Kajetan Kupiec
WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Kajetan Kupiec
zdjęcie autora artykułu

Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu debaty na temat podwyższenia kwoty ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. W planach jest przynajmniej dwukrotny wzrost stawki, ale nawet to nie zadowala wszystkich działaczy. Prezes Włókniarza podał swoją kwotę.

O podwyższenie kwoty ekwiwalentu będą zabiegały przede wszystkim te ośrodki, które od lat słyną ze szkolenia młodzieży. Będą one chciały w ten sposób nie tylko zabezpieczyć się na wypadek chęci podkupienia ich najzdolniejszych wychowanków, ale także zapewnić sobie możliwość zarobku na dobrych wynikach juniorów.

- Moim zdaniem warto rozpocząć dyskusję od zmiany nazwy ekwiwalentu. Obecna konstrukcja sugeruje, że chodzi jedynie o zwrot kosztów wyszkolenia zawodnika, a powinno być tak, że dany klub ma prawo uzyskać nie tylko zwrot części wydatków, ale także po prostu zarobić na ewentualnym transferze. Przecież szkolimy adeptów po to, by ci reprezentowali nasz klub w rozgrywkach ligowych. Jeśli ostatecznie dzieje się inaczej, to klub powinien być sowicie wynagradzany, by szkolenie mu się opłacało. Jeśli zmienimy nazwę tej instytucji, to cała dyskusja będzie przebiegała inaczej. Proszę zwrócić uwagę, że w piłce nie mówi się o zwrocie pieniędzy za wyszkolenie, a po prostu wynagradza kluby, które wyłowiły talent - mówi prezes Tauron Włókniarz Częstochowa, Michał Świącik, który od lat przykłada w swoim klubie dużą uwagę do szkolenia kolejnych pokoleń żużlowców.

Przypomnijmy, że obecnie kwota ekwiwalentu wynosi 120 tysięcy złotych za każdy rok obowiązywania umowy. Według zapowiedzi, ma ona zostać zwiększona przynajmniej dwukrotnie, by lepiej oddawać realia rynkowe i bronić interesy klubów, które szkolą najlepiej.

ZOBACZ WIDEO Rewelacyjne informacje od Patricka Hansena. Zdradził, kiedy wsiądzie na motocykl

Takie zapowiedzi jednak nie wszystkim odpowiadają, a argumenty są dość poważne.

- Według mnie powinniśmy dyskutować o zwiększeniu tej kwoty przynajmniej do 300 tysięcy złotych. Dziś na szkolenie młodzieży w niemal każdym klubie PGE Ekstraligi przeznacza się przynajmniej dwa miliony złotych rocznie, więc to oczywiste, że nawet 300 tysięcy złotych nie jest w stanie zrekompensować wydatków. Poza tym, gdy stawiamy na jednego zawodnika, który potem odchodzi, to potrzebny jest czas, by kolejny zebrał doświadczenia i prezentował równie wysoki poziom. To też kosztuje dużo, więc 300 tysięcy złotych to absolutne minimum, by można było uznać szkolenie za opłacalne - dodaje Świącik.

Wśród postulatów dotyczących rozszerzenia ochrony związanej z ekwiwalentem mowa jest także o objęcie nią żużlowców do 24. roku życia. Planowane zmiany mają największe znaczenie dla klubów, które mają w swoich kadrach czołowych młodzieżowców ligi, a dzięki temu zyskałyby one gwarancje, że nie będzie tak łatwo wyrwać ich z dotychczasowych ośrodków.

Dla przykładu gdyby kwota ekwiwalentu wzrosła do 240 tys. złotych rocznie, to ewentualny transfer definitywny Jakuba Krawczyka po zakończeniu obecnie obowiązującego kontraktu z Arged Malesą Ostrów byłby możliwy dopiero po wpłaceniu na konto ostrowskiego klubu 1,68 mln złotych. Oskar Paluch po sezonie 2025 byłby z kolei wart 1,2 mln złotych.

Czytaj więcej: Oskarżył Wilki o sabotaż. "Zrobili ze mnie kozła ofiarnego" Buczkowski wraca do GKM w nowej roli. Niespodzianka

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (10)
avatar
INTRO1
7.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ekwiwalent od licencj na 250 aż do 23 roku. stopniowy wzrost z apogeum przy 20  Od 20 roku życia spadek.  
avatar
Skoro
7.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
nikt nie bedzie chcial wykupic mlodziezy wlokniarza wiec po co sie o to martwi  
avatar
stary_trener
6.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Prezesie pytam krotko i co z tego, ze Pan szkoli jak nie widac jakosci? Mial Pan w rekach Kowalskiego odszedl za darmoche a Pan postawil uparcie na dunski wynalazek Jeppesen. Ciagle mam wrazeni Czytaj całość
avatar
Möchomorek
6.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
ale trzeba mieć zryty beret by zakładać 14 kont! Jakiś mod odmieniec?  
avatar
Rache
6.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
A ja mysle ze sport dla mlodych ludzi to szansa na zyciowy sukces,to sposob na zycie.Ale pewnie sie myle bo taki Zmarzlik to dzieki pracowitosci inteligencji i uporowi moglby byc wspanialym pra Czytaj całość